Látnivalók, lehetőségek, a nyaralás szervezéséhez
Aggteleki rövidtúra
A túra során kb. 1 órás, 1 km-es sétát tesznek a látogatók a Baradla-barlang aggteleki szakaszán. Rövid zenehallgatás a Hangversenyteremben.
Vörös-tói túra
A túra során kb. 2 órás, 2,3 km-es sétát tesznek a látogatók a Baradla-barlang ún. vörös-tói bejáratától a jósvafői kijáratig. A túra útvonala a Styx-patak medre mentén halad, érintve hazánk legmagasabb állócseppkövét, a 19 m magas Csillagvizsgálót, valamint a barlang legnagyobb termét, az ún. Óriások-termét, ahol rövid zenehallgatásra is sor kerül.
Raisz Keresztély-emléktúra
Az aggteleki rövidtúra hagyományos útvonalán haladva a vendégek kitérőt tesznek a Hangversenyteremből a barlang főágában az ún. Csikóstanya megállóhelyig, majd ugyanazon az útvonalon visszatérnek a Hangversenyterembe, ahol rövid zenehallgatást követően a rövidtúra második szakaszával zárul a barlanglátogatás. A túra kivilágítatlan, mintegy 3,6 km-es szakaszán látogatóink számára akkumulátoros lámpákat biztosítunk. A túra időtartama kb. 4 óra.
Egész évben, előzetes, írásbeli jelentkezés (min. 2 hét) alapján, min. 5 fő jelentkezése esetén.
/503-000; 48/503-003
A barlang hőmérséklete +10 °C, ennek megfelelő túraöltözék és túrabakancs ajánlott!
Gyermekcsoportok jelentkezése esetén az alsó korhatár 10 év!
A túrán részt vevők maximális létszáma a barlang védelme érdekében 25 fő!
Hosszútúra
E túra időtartama kb. 5 óra, melynek során a vendégek végigsétálnak a barlangrendszer 6,7 km-es főágán, Aggtelektől Jósvafőig. A túraútvonal magában foglalja az aggteleki rövidtúra egy részét, egy 3,8 km-es kivilágítatlan barlangszakaszt, valamint a vörös-tói túra útvonalát. (Zenehallgatás a Hangversenyteremben és az Óriások-termében is!) A túrázók részére akkumulátoros lámpákat biztosítunk.
Egész évben, előzetes, írásbeli jelentkezés (min. 2 hét) alapján, min. 5 fő jelentkezése esetén.
Jegyek a Baradla-barlang aggteleki jegypénztárában válthatók. 48/503-000; 48/503-003
A barlang hőmérséklete +10 °C, ennek megfelelő túraöltözék és túrabakancs ajánlott!
Gyermekcsoportok jelentkezése esetén az alsó korhatár 10 év.
A túrán részt vevők maximális létszáma a barlang védelme érdekében 35 fő lehet!
Speciális (retek-ági) túra
E túra időtartama kb. 7 óra, útvonala megegyezik a hosszútúra útvonalával, valamint kiegészül a Baradla-barlang egyik különleges oldalágának, az ún. Retek-ágnak 1250 méteres szakaszával. (Zenehallgatás a Hangversenyteremben és az Óriások-termében is!) A túrához akkumulátoros lámpákat biztosítunk.
Egész évben, előzetes, írásbeli jelentkezés (min. 2 hét) alapján, min. 5 fő jelentkezése esetén.
Jegyek a Baradla-barlang aggteleki jegypénztárában válthatók. 48/503-000; 48/503-003
Az oldalágban általában száraz időszakban is van víz, ezért gumicsizma vagy váltócipő, valamint vízhatlan vagy váltóruha használata kötelező!
Részvételi korhatár minimum 14 év!
A túrán részt vevők létszáma a barlang védelme érdekében max. 16 fő lehet!
Béke-barlang
E túra során a látogatók a Baradla-barlang aggteleki bejáratától indulva kb. kétórás felszíni sétát tesznek az Aggtelek és Jósvafő között található mesterséges bejáratig. A barlangban a túra időtartama 3 óra, hossza 2 km. A barlangtúra változatos, vörös és fehér cseppkőzászlók, drapériák, valamint lépcsőzetes medencesort alkotó hófehér mésztufagátak között vezet a Kötélhágcsós-szifonig.
Egész évben, előzetes, írásbeli jelentkezés (min. 2 hét) alapján, min. 5 fő jelentkezése esetén.
Jegyek a Baradla-barlang aggteleki jegypénztárában válthatók. 48/506-000; 48/506-003
Az aktív patakos barlangban állandó víz van, ezért gumicsizma vagy váltócipő, valamint vízhatlan vagy váltóruha használata kötelező!
Részvételi korhatár minimum 14 év!
A túrán részt vevők maximális létszáma a barlang védelme érdekében 10 fő.
A túrázóknak akkumulátoros lámpákat biztosítunk!
Kossuth-barlang
Jósvafő község határában található Nagy-Tohonya-forrás barlangja. Főként az igen erőteljes eróziós formakincsek jellemzik a barlangot, szálkőoszlopok, tarajok mellett vezet a túra útvonala egészen a Nagy-tóig, ahol függesztett drótkötélhídon jutnak keresztül a látogatók. A túra a Reménytelen-szifon taváig vezet. A túra ideje mintegy 5 óra. A túrák a jósvafői barlangpénztár elől indulnak és oda is érkeznek vissza. A pénztártól a Kossuth-barlang bejáratáig tartó felszíni séta ideje kb. 1 óra. A barlangban töltendő idő kb. 3 óra, majd ismét kb. 1 órás felszíni séta a jósvafői barlangpénztárig. A barlang végigjárása nehéz túrának számít, ezért jó kondíció és mászókészség szükséges hozzá.
Egész évben, előzetes, írásbeli jelentkezés (min. 2 hét) alapján, min. 5 fő jelentkezése esetén.
Jegyek a Baradla-barlang jósvafői kijáratánál lévő jegypénztárban válthatók.
Előzetes bejelentkezés: tel.: 48/503-000, fax: 48/503-002; aggtelek@tourinform.hu
Meteor-barlang
Bódvaszilas mellett fekvő Alsó-hegy Kis-vizetes-töbör kiemelkedő víznyelőbarlangja. A túra során omladéktömbök között kúszva, mászva, aknákba szerelt létrákon haladva éri el a látogató a monumentális méretű és páratlan cseppkőgazdagságú, mintegy 100 méter mélységben található Titánok-csarnokát.
A túra ideje mintegy 5 óra, a barlangban töltendő idő kb. 3 óra. A túrák a jósvafői barlangpénztár elől indulnak és oda is érkeznek vissza. A barlang végigjárása igazi extrám túrának számít, ezért jó kondíció és mászókészség szükséges hozzá.
Egész évben, előzetes, írásbeli jelentkezés (min. 2 hét) alapján, min. 5 fő jelentkezése esetén. .
Előzetes bejelentkezés: tel.: 48/503-000, fax: 48/503-002; aggtelek@tourinform.hu
Az aktív víznyelő barlangban állandó víz van, ezért gumicsizma vagy váltócipő, valamint vízhatlan vagy váltóruha használata kötelező!
Gyermekcsoportok jelentkezése esetén az alsó korhatár 14 év!
A túrán részt vevők maximális létszáma a barlang védelme érdekében 10 fő.
A túrázóknak akkumulátoros lámpákat és sisakokat biztosítunk!
Vass Imre-barlang
Jósvafő külterületén, a Tohonya-völgy végében található, hidrológiai jelentőségéről ismert barlang. Főként függőcseppkövek és szalmacseppkövek jellemzik, de nagy felületeit borítja cseppkőkéreg és -lefolyás, bőven találunk görbe cseppköveket (heliktiteket) is. Különleges színvilágát tükrözi legnevezetesebb képződménye, a Narancszuhatag. A túra barlangi időtartama kb. 1 óra, hosszúsága kb. 500 m. A jegypénztár és a barlangbejárat közötti mintegy 3 km-es út során a túravezető segítségével ismerhetik meg a terület ökoturisztikai értékeit, ennek megfelelő túraöltözék és túrabakancs ajánlott!
Jegyek a Baradla-barlang jósvafői kijáratánál lévő jegypénztárban válthatók.
Előzetes bejelentkezés: tel.: 48/503-000, fax: 48/503-002; aggtelek@tourinform.hu
A túrán részt vevők maximális létszáma a barlang védelme érdekében 10 fő.
Rákóczi-barlang
Bódvarákó mellett, a Bódva-folyó mentén elterülő Esztramos-hegy oldalában (Jósvafőtől 20 km-re) található e csodálatos barlang, mely képződményeinek gazdagságával, forma- és színvilágával, borsóköveivel elkápráztatja látogatóit. Tavainak csillogó víztükre nem mindennapi látványt nyújt. A barlangba mesterséges tárón át jutnak be a vendégek, majd vaslétrákon, hidakon közlekedve tekinthetik meg azt. A túra időtartama kb. 1 óra, hosszúsága 800 m.
Részvételi korhatár minimum 10 év!
Tanösvények
Baradla tanösvény (Aggtelek – Jósvafő) – sárga jelzés
1983-ban létesült az Aggteleki Nemzeti Park legrégebbi és egyben leglátogatottabb tanösvénye. A Baradla-barlang aggteleki és jósvafői bejáratát összekötő, a fedett és a nyílt karszt határán kanyargó 7,5 km-es felszíni túraútvonalon a terület természeti és kultúrtörténeti értékeivel ismerkedhetnek meg a látogatók. Az ösvény mentén 18 db tájékoztató tábla található. Időigénye kb. 3 óra.
Tohonya-Kuriszlán tanösvény (Jósvafő) – sárga jelzés
A Tohony-Kuriszlán tanösvény 1995-ben létesült, az Aggteleki Nemzeti Park sajátos tájképi értékeivel, a karsztos felszín formavilágával és legjellemzőbb élőhelyeivel ismerteti meg a látogatót. A tanösvényt azoknak is ajánljuk, akik szeretnének megismerkedni a hagyományos tájhasználati módokkal és azok nyomaival: állattartás, szántóföldi művelés, szőlő- és gyümölcstermesztés ill. feldolgozás, erdőgazdálkodás, szénégetés. A tanösvény útvonala alapvetően két körből áll, amelyek folyamatos túraként, vagy két különálló kirándulásként is megtekinthetőek.
Jósvafő - Kis-galya – Tohonya-szurdok – Gergés-lápa – Ducsmány - Szelce-út – Jósvafő. Hossza: kb. 4 km. Időtartam: kb. 2,5 - 3 óra. (1-13. megállóhely)
Jósvafő - Szelce-út – Kuriszlán – Szőlő-tető – Pincesor – Szőlő-út – Jósva-völgy – Jósvafő. Hossza: kb. 6 km. Időtartam: kb. 3 – 3,5 óra. (13-20. megállóhely)
Az 1-es és 2-es útvonal együtt. Hossza: 10 km. Időtartam: kb. 6 óra. (1-20. megállóhely
Alsó-hegyi Zsombolyos tanösvény (Bódvaszilas) – fehér körben piros T jelzésA 8,5 km-es körtúra az Alsó-hegy jó néhány kiemelkedő jelentőségű zsombolyához (függőleges aknabarlang) vezeti el a látogatókat. A 2000-ben létesült tanösvény 14 állomáshelyet érint, amely kb. 5 óra alatt járható be. A 355 méter szintemelkedésű terep csak gyakorlott turisták számára ajánlott. Figyelem! A területen nagy számban található aknabarlangok miatt a terepen való mozgás fokozott óvatosságot igényel!
Borz tanösvény (Szin-Szelcepuszta)
A 2001-ben kiépített tanösvény célja, hogy a természeti értékek mellett a területen folyó erdő- és vadgazdálkodással, jellegzetes erdőtípusokkal, az erdők gazdag élővilágával kapcsolatos ismeretek elsajátítására ösztönözze a látogatókat. A 2,8 km-es tanösvény 15 információs táblával ellátott megállóhelyet érint. Kirándulásvezető füzet az Északerdő Rt. Jósva-Tornai Erdészeti Igazgatóságon szerezhető be (3761 Szin, Szabadság u. 84. Tel.: 48/564-510).
Szádvár tanösvény (Szögliget)
A 4,5 km-es tanösvény kiinduló, és egyben végpontja a Szalamandra Ház. Önálló jelzése nincs, meglévő turistaútvonalakon, ill. jelölés nélküli erdei utakon halad. Az elágazási pontokat nyilak jelzik. A sajátos karsztos felszínen egyaránt megtaláljuk a hegyvidéki, a mediterrán, illetve a kontinentális erdőssztyepre jellemző fajok képviselőit. Itt található a térség egyik legjelentősebb kultúrtörténeti értéke, a romjaiban is impozáns látványt nyújtó Szádvár.
Fürkész-ösvény (Jósvafő)
Az állomáshelyeket jelölő táblák mindegyikén megjelenik a tanösvény logója, egy fürkészdarázs mesefigura, amely egy-egy, a természetben található tárgyakkal, jelenségekkel összefüggő szórakoztató feladat elvégzésére, vagy játékra szólítja a túrázókat. A feladatok a jelenségek, növények, állatok alaposabb megfigyelését, a természeti környezet sokoldalú megtapasztalását, árnyaltabb természetszemlélet kialakítását szolgálják. Az ösvény bejárása 1,5 - 2 órát vesz igénybe.
SZÖGLIGET
A falu közelében lévő Szalamandra-ház mellől a piros jelzésű turistaút vezet a kb. 1,5 km-re található egykori Szádvár romjaihoz.
Ugyancsak a Szalamandra-ház mellől az egykori erdészeti úton indulva, majd Vidomáj – pusztától balra a kék jelzést követve érjük el Derenk romközséget.
Lovaglás
A hucul egy a Kárpátokban kialakult, az ősi vadlovakhoz, illetve a honfoglaló magyarok lovához genetikailag igen közel álló lófajta. Hazánk egyetlen hucul törzstenyészete az Aggteleki Nemzeti Parkban, Jósvafőn található. A rideg ménes egész évben megtekinthető a Jósvafőtől mintegy 1 km-re északra található gergés-lápai legelőkön, ami a Jósvafői Kúriából kiindulva akár fogatról vagy lóhátról is megtekinthető.
Előzetes bejelentkezés:06-48-350-052
Tájház
Pista bácsi Tájháza Szögliget
Petőfi S. u. 11.
48/460 -071
Jósvafő magángyűjteményei:
Tájház, Dózsa György u. 3. Alapítva: 1994.
Baradla Galéria, Szabadság u. 3. (Alapítva: 1996)
Kultúrtörténeti értékek
AGGTELEK
A község Árpád-kori, többször bővített, felújított református templomától szokatlanul távol, a falu központjában áll a barokk stílusú, huszita korból származó egykori őrtorony. A tornyot az egyház a XVIII. században vásárolta meg, azóta harangtoronyként működik. Mellette találjuk a régi iskolát, mely jelenleg Művelődési Ház. Az „Ördögszántás” lábánál, festői környezetben áll a nyári rendezvények helyszínéül szolgáló szabadtéri színpad. A 2002-ben létrehozott tájház egy – a vidékre jellemző – XX. sz. eleji parasztszobát mutat be, melyben rakott sparhétot, stafírungot, különböző használati tárgyakat láthatunk.
Udvarán a térségre jellemző kenyérsütő kemence tekinthető meg. Hagyományos kenyérsütés, illetve tájjellegű ételek kóstolása előzetes egyeztetés alapján a polgármesteri hivatalban megrendelhető.
Látogatható: a polgármesteri hivatalban személyesen vagy telefonon történő előzetes bejelentkezés alapján.
Aggtelek, Kossuth L. u. 8. Tel.: 48/503-208.
A Kopjafás Emlékpark és a fejfás temető az aggteleki faluséta keretén belül tekinthető meg.
JÓSVAFŐ
A falu fölött emelkedik a XIII. századi, erődfallal körülvett, torony nélküli, festett kazettás mennyezetű kőtemplom. Az 1851-ben épült, különálló harangtorony barokk jellegű.
A templom fölött jobbra az izraelita temetőbe, balra a vidékre jellemző faragott fejfákat bemutató emlékparkba és a református temetőbe vezet az út. Utóbbiban még megfigyelhetők a hagyományos fejfák. Az egykori kisnemesi kúria épületében kapott otthont a nemzeti park oktatóközpontja, udvarán a hucul méntelep tekinthető meg.
Horgászati lehetőségek:
Trízs (Aggtelektől 7 km), Rakacai víztároló (Aggtelektől 30 km)
Szlovákia körséta
Fizetőeszköz az euro, ha tervezi a szomszédos Szlovákia meglátogatását érdemes elindulás előtt eurot váltani. Legközelebbi váltási lehetőség 30 Km Rozsnyon
BARLANGTÚRÁK A SZLOVÁK-KARSZTNEMZETI PARKBAN
Domica-barlang
A Domica-barlang egy kb. 25 km összhosszúságú barlangrendszer része, melynek magyarországi folytatása az aggteleki Baradla-barlang. Ezt a cseppkőbarlangot az ősember barlangjaként is szokás emlegetni, hiszen már az i. e. negyedik és ötödik évezredben lakott volt. A barlangot Ján Majko fedezte föl 1926-ban. Földalatti termeinek találó elnevezései (Misztériumok-terme, Indiai pagodák-terme vagy Római-fürdő) rendkívüli látványosságokat sejtetnek
Gombaszögi-barlang
Mikroklímájának rendkívül jótékony gyógyászati hatásai vannak. Az 1955-ben a látogatók számára is megnyitott barlangot 1951-ben Herényi L. és Rozloľník V. rozsnyói barlangászok és társaik fedezték föl. A barlang páratlanul gazdag cseppkődíszei közül talán a leglátványosabbak a 2-3 méter hosszúságot is elérő 2-3 mm vastagságú mészkő csövecskék, az ún. szalmacseppkövek.
Szilicei-jégbarlang
A barlangszakadék Rozsnyótól (Roľňava) 17 km-re, a Szilicei-fennsíkon fekszik. A nem látogatható szakadékos barlang bejárata, egész éven át megmaradó jégdísze miatt érdemel figyelmet. Az eljegesedés idejét 2000 évvel ezelőttre becsülik. A bejárathoz kiépített lépcsőn juthatnak le a turisták. A barlang Szilice (Silica) községből, a parkolóból induló kijelölt turistaúton közelíthető meg.
Ochtinai (Mártonháza)-aragonitbarlang
A barlang a Hrádok-hegy északi lejtőjén található, védett nemzeti természeti kincsünk. Az Ochtinai- barlangot 1954-ben kutató aknát mélyítő bányászok fedezték föl, véletlenül. Leglátványosabb részei a Márvány- és a Tejút-terem, valamint az Aragonit Szív. A világon egyedülálló barlang falait a gravitáció törvényére fittyet hányó, mesés alakzatok – rózsák, szerteágazó spirálok, és fűcsomószerű képződmények – borítják.
Jászói-barlang
Ez az őskorban lakott, fontos régészeti és őslénytani lelőhelyként is számon tartott barlang már a középkorban széles körben ismert volt. A közeli Jászói apátság szerzetesei 1846-ban tették látogathatóvá a barlangot. A Jászói barlang elsősorban monumentalitásukban különleges cseppkőképződményei a természet hatalmas erejét juttatják eszünkbe.
Dobsinai-jégbarlang
A világon egyedülálló Dobsinai Jégbarlang Európa egyik legismertebb barlangja. A Szlovák Paradicsom Nemzeti Park területén található Dobsina (Dobąiná) és Poprád (Poprad) között, 36 km-re Rozsnyótól. Az eljegesedés jellege szempontjából a világ legjelentősebb jégbarlangjai közé tartozik. Jégpadlók, jégzuhatagok, jégoszlopok és jégsztalgmitok nyújtanak felejthetetlen élményt az idelátogatóknak. A barlangot 1870-ben fedezték fel, a nyilvánosság számára 1871-ben nyitották meg. Elektromos világítását a – világon az elsők között – 1887-ben építették ki. A bejárathoz egy 470 m hosszú tanösvény vezet.
Buzgó-barlang
Szlovákia egyik legszebb barlangja Rozsnyó közelében, Várhosszúréten (Krásnohorská Dlhá Lúka) található. Rozsnyói barlangászok fedezték fel 1964-ben. A klasszikus cseppkődíszítésen kívül a barlangban különböző excentrikus formák találhatók. Legérdekesebbek közülük a karfiol alakú formák, melyek más ismert barlangban nem találhatóak. A földalatti világ különleges szépségeit tapasztalt barlangász-túravezetők segítségével fedezhetik fel az érdeklődők. A látogatáshoz barlangász felszerelést biztosítunk. A túra a Rozsnyói barlangászok cseppkövéhez, egy 32,6 m magas oszlophoz vezet. A 450 m hosszú szakaszon fából készült hidak vannak, melyek a földalatti patak fölött vezetnek. A látogatók kötélhíd segítségével két földalatti tó felett haladnak el. A kötélhidakon a közlekedés nem nehéz és felejthetetlen élményt kínál. A barlang 1100 m hosszú.
Domica és környéke tanösvény
A tanösvény a Domica-barlang bejáratától indul. Útvonalán öt információs tábla található a következő témákkal: Gömör-Tornai-karszt, Domica-barlang, állat- és növényvilág, geológia és geomorfológia, mezőgazdaság. Áthalad a 24 hektáros Domicai-karrmező nemzeti természetvédelmi területen. A legnagyobb érdekességei a karrmezők, szakadékok és barlangok. A tanösvény hossza 4,5 km.
Szádelői-völgy tanösvény
A tanösvényt történelmi, természettudományos és tájvédelmi szempontból létesítették. Útvonala teljes kört ír le, a 215 hektáros Szádelői-völgy természetvédelmi területen. Megismerteti a látogatókkal a Szlovák-karszt keleti részének legfontosabb természeti jellemzőit. A tanösvény legérdekesebb része a Szádelői-völgy, mely legkeskenyebb részén csak 10 m széles és a Blatnica-patak fennsíkba való bevágódásával keletkezett.
Múzeumok, kiállítások a Szlovák-karszton
Andrássy-kastély, Betlér
A betléri Andrássy-kastély Szlovákia legszebb és legértékesebb műemlékei közé tartozik s egyben Gömör leglátogatottabb műemléke. A kastélyt a Rozsnyótól északra fekvő Betléren, csodálatos szépségű angolparktól övezve találjuk. A kastély látogatói a gazdag bútor-, festmény-, fegyver-, porcelán- és üveggyűjtmény révén betekintést kapnak főrendjeink egykori lakáskultúrájába és életébe. A kastélyban megtekinthető érdekességek között fontos helyet foglalnak el a nagyértékű ritkaságokból és vadásztrófeákból álló gyűjtemények, melyek egykori gyűjtőik szerteágazó érdeklődési köréről árulkodnak. A kastély az 1994-ben befejezett teljes műemléki helyreállítást követően EUROPA NOSTRA díjat kapott. A kastély parkjában tett séta során értékes szökőkutakban, szobrokban, romantikus kerti pavilonokban és exotikus növényzetben gyönyörködhetünk. A park 1977-ben felkerült a világ történelmi kertjeinek listájára.
Krasznahorka Vára
A Krasznahorkaváralja fölött magasodó várhegyen álló „büszke“ középkori vár Gömör egyik legértékesebb és legismertebb műemléke. A vár története a Máriássyak által 1320 körül emelt erőddel kezdődik, melyet később a Bebekek átépítettek és újabb erődrendszerrel bővítettek. A vár később az Andrássyak birtokába jutott, akik a korábbi erődből lakóhelyükké alakították. A vár utolsó ura gróf Andrássy Dénes a várban múzeumot alakított ki és azt 1906-ban a széles közönség előtt is megnyitotta. A várban látható gyűjtemény az egyes termek eredeti berendezésének képét adja, melyek közül a vár konyhája, dísztermei, kápolnája és a kiállított fegyvergyűjtemény a legérdekesebbek.
A várdomb lábainál elterülő faluban további érdekes látnivalókat találunk:
Andrássy Mauzóleum (Mauzóleum Andrássyovcov), Krasznahorkaváralja
Szlovákia egyik legértékesebb szecessziós műemléke az 1904-ben épült krasznahorkai Andrássy Mauzóleum. A szecessziós épület a krasznahorkai uradalom utolsó birtokosainak, Andrássy Dénesnek és hitvesének, Franciskának nyughelye. A mauzóleum belseje a világ különböző tájairól származó márvánnyal van díszítve.
Andrássy Képtár (Andrássyho obrazáreň), Krasznahorkaváralja
Az Andrássy-képtárat Dr. Hültl Rezső tervei alapján Andrássy Dénes gróf, a krasznahorkai birtok ura építtette 1908–1909-ben.
A képtár kiállítása 1909-ben nyílt meg, Andrássy Dénes magángyűjteményéből származó német és francia művészek műveiből. A Rozsnyói Bányászati múzeum állandói tárlataként főleg 18. és 19. században alkotott portrékat mutat be, melyeket Paczka Ferenc 1884-ben alkotott Attila Halála c. olajfestménye egészíti ki.
Rozsnyói Városi Őrtorony
A tér közepén álló reneszánszkori városi őrtornyot a török fenyegetés árnyékában 1643 és 1654 között építették (Gerscheuer György és Mosszen Dániel), minden bizonnyal egy korábbi gótikus torony maradványainak helyén. A 38 m magas torony 1766-ban leégett s ekkor eredeti felső részét barokk körfolyosóval és zsindelytetővel pótolták. A déli homlokzaton a torony építésével egyidejű kőtáblán a város címerének korabeli domborműve látható. A torony 1997-ben történt helyreállítása óta kilátótoronyként látogatható.
Rozsnyói Bányászati Múzeum
A Rozsnyói Bányászati Múzeum járási honismereti múzeum szerepét tölti be, mely elsősorban Gömör bányászatára és kohászatára helyez hangsúlyt.
Az intézmény a következő állandó kiállításokat mutatja be:
- Gömör bányászata és kohászata: az eredetileg is múzeum céljára emelt elegáns szecessziós, épületben látható.
- A Bányászmunkahelyek és a Szlovák Karszt természettudományi tárlat az Andrássy Franciska anyagi támogatásával épített egykori árvaház épületében láthatók
- A történelmi tárlat, múzeumi látványtár, 1999-ben nyílt meg. Az eredetileg egyszintes, bőrfeldolgozó műhelynek épített házban. Az épület főhomlokzata klasszicista, a földszinti négy, félköríves ablakmélyedésben stukkó jellegű domborművek ábrázolják a bőr feldolgozásának folyamatát. A Rozsnyói Bányászati Múzeum az épületet kiállítási célokra használja, s itt van a múzeum igazgatósága is.
- A múzeum Bányászok terén található galériája időszakos, elsősorban képzőművészeti kiállításokat mutat be.
Legközelebbi fürdő helyek
Kazincbarcika 30 Km Városi strand fürdö.
Miskolc: Barlangfürdő 60 Km,
|